روش تشخیص سریع طلای اصل از بدل

روش تشخیص سریع طلای اصل از بدل در منزل

از مهم‌ترین سوالاتی که پس از خرید طلا مطرح می‌شود این است که روش تشخیص طلا از بدل در منزل چگونه است؟ آیا تا به حال با شک و تردید در مورد اصالت انگشترهای خود روبرو شده‌اید؟ چطور می‌توانیم متوجه شویم قطعه موردنظر واقعا طلا بوده و سرمان کلاه نرفته است؟

انواع روش تشخیص طلا از بدل در منزل وجود دارد که به سادگی می‌توانید انجام دهید. لطفا با طلا تولز در ادامه همراه باشید تا به شما روش‌های سریع و ساده را معرفی کنیم که این امکان را می‌دهد تشخیص طلا از بدل در خانه را به راحتی انجام دهید.

8 روش تشخیص طلا از بدل در منزل

ارزش ‌افزوده بسیار بالای طلا، زمینه‌ای را برای تولیدات غیراصلی یا محصولاتی که بدل بوده ولی به‌عنوان طلا فروخته می‌شوند؛ فراهم کرده است. سریع ترین روش و بهترین روش تشخیص طلا استفاده از سنگ محک است. برای خرید و اطلاع از قیمت سنگ محک طلا کلیک کنید.

در ادامه میتوانید روش های معمولی را امتحان کنید.

درصورتی‌که ‌قصد تشخیص طلا از بدل در خانه را دارید؛ تکنیک‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم متداول‌ترین راه‌ها برای تشخیص سریع طلا هستند.

1- استفاده از سرکه برای تشخیص طلای اصل

برای تشخیص طلا از بدل با استفاده از سرکه می‌توانید از یک آزمون ساده و خانگی استفاده کنید. برای انجام این آزمون، مراحل زیر را طی کنید:

  1. ابتدا یک قطره سرکه را روی قطعه‌ای که می‌خواهید بررسی کنید؛ بریزید.
  2. حدود 5 تا 10 دقیقه صبر کنید.
  3. اگر فلز مورد نظر، طلا باشد؛ هیچ تغییری صورت نمی‌گیرد.
  4. اگر فلز، بدل باشد رنگ خاکستری یا تیره به خود می‌گیرد.

روش تشخیص طلا از بدل با سرکه

این آزمون می‌تواند به‌عنوان یک آزمون سریع و اولیه برای تشخیص طلا از بدل در منزل استفاده شود.

پیشنهاد مطالعه: فواید طلا برای مرد

2- استفاده از روش صدای طلا

در ادامه به جهت تشخیص طلا از بدل در خانه می‌توانید از یک روش ساده استفاده کنید که به نام “صدای طلا” شناخته می‌شود. این روش بر پایه اصل ارتعاشات صوتی است.

برای انجام این آزمون، به طور آرام و با حرکتی سبک روی انگشتر یا جواهر مدنظر ضربه بزنید. سپس به صدای تولید شده توسط آن ضربه گوش دهید. طلا به دلیل خواص فیزیکی خاص خود، صدایی با فرکانس و صداهای مشخص و طبیعی‌تری تولید می‌کند که اغلب به‌عنوان “صدای طلا” شناخته می‌شود. این صدا ممکن است به‌عنوان یک زنگ آرام و طولانی یا چیزی شبیه به صدای زنگ شنیده شود. در واقع انعکاس صدای طلا، اصلی‌ترین روش تشخیص اصالت آن است.

3- تشخیص اصالت طلا با چک‌کردن کد حک شده

این روش در مقایسه با سایر موارد دقیق‌تر است؛ البته به شرطی که از کد مشابه روی محصول تقلبی استفاده نشده باشد. تشخیص اصالت طلا با بررسی کد حک شده یکی از روش‌های مورداستفاده در صنایع طلا و جواهرسازی است. این کدها یا نشان‌ها معمولاً بر روی جواهرات به‌صورت حکاکی قرار می‌گیرند تا اصالت و مشخصه‌های فیزیکی یا تاریخچه محصول را نشان دهند.

به‌عنوان‌مثال، برخی از کدهای حک شده ممکن است شامل اطلاعاتی مانند عیار طلا (مثلاً “18K” برای طلا ۱۸ عیار)، نشان‌دهنده تولید‌کننده یا برند، کشور سازنده، شماره ‌سریال یا کد‌های دیگر باشند. این کدها می‌توانند به‌صورت مشخص و یکتا، اطلاعات مربوط به محصول را فراهم کنند.

بررسی کد حک شده بر روی محصول، به خریداران این امکان را می‌دهد که با استفاده از اطلاعات موجود، اصالت محصول را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنند که محصول از کیفیت واقعی و مشخصاتی که اعلام شده برخوردار است.

4- تشخیص طلا از بدل با آب

تشخیص طلا از بدل با استفاده از آب یکی از روش‌های سنتی و عمومی است که در معدن‌کاری و طلافروشی‌ها استفاده می‌شود. این روش بر پایه ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی طلا و بدل استوار است. یکی از روش‌های متداول، استفاده از ویژگی‌های وزنی مواد است.

وزن مخصوص (وزن حجمی) طلا بسیار بالاتر از بدل است. اگر انگشتر را داخل ظرف آب بیندازید و در این حالت انگشتر به عمق ظرف آب فرو برود؛ نشان دهنده این موضوع است که انگشتر، طلا است؛ درحالی‌که انگشتر بدل سبک‌تر بوده و به سمت سطح آب می‌آید.

5- تشخیص اصل بودن طلا از بدل با آمونیاک

در ادامه معرفی روش‌های تشخیص طلای بدل از اصلی به سراغ یک محلول شیمیایی می‌رویم. استفاده از آمونیاک (ammonia) به‌عنوان یکی از روش‌های تشخیص طلا از بدل در منزل است.

محصولات بدلی معمولاً کمپلکس‌های آمونیاکی قابل‌حل و پایداری با آمونیاک ایجاد می‌کنند؛ در حالی ‌که طلا نسبت به این واکنش مقاومت نشان می‌دهد و کمپلکسی با آمونیاک نمی‌سازد. به این صورت که انگشتر طلا در ترکیب با آمونیاک برخلاف بدلیجات تغییر رنگ نمی‌دهد.

6- تشخیص طلا با آبلیمو

استفاده از روش آبلیمو می‌تواند یکی دیگر از روش‌هایی باشد که با آن بفهمید انگشتر یا جواهرات دیگر شما تقلبی است یا طلا؟ مراحل تشخیص طلا با آبلیمو به صورت زیر است:

  1. انتخاب ظرف مناسب:

– اندازه ظرف را متناسب با قطعه طلای مورد آزمایش انتخاب کنید.

– ظرف بزرگ باعث هدر رفتن آب ‌لیمو و ظرف کوچک مانع از تشخیص درست می‌شود.

  1. ریختن آب‌ لیمو:

– مقدار مناسبی از آب ‌لیمو را درون ظرف بریزید.

– قطعه طلا را درون ظرف قرار دهید و آب ‌لیمو را به گونه‌ای ریخته، تا قطعه تماماً در آب ‌لیمو غرق شود.

  1. انتظار:

– برای تشخیص طلا حدودا 5 تا 10 دقیقه صبر کنید.

  1. تحلیل نتیجه:

– اگر رنگ قطعه تغییر نکرد و یا سیاه نشد، قطعه طلا است.

– در صورت تغییر رنگ یا سیاه‌شدن، قطعه فلزی تقلبی بوده و از جنس طلا نیست.

7- تشخیص طلا با آهنربا

روش تشخیص طلا از بدل در خانه با آهنربا می‌تواند راه دیگر ما باشد. برای این منظور، می‌توانید یک آهنربای قوی را بالای سر انگشتر قرار داده و تکان دهید اگر انگشتر به آهنربا واکنش نشان نداد و به آن جذب نشود؛ یعنی طلا است.

بدلیجات عموما به آهنربا جذب می‌شود. البته باید توجه داشت که امکان دارد طلا دارای ترکیباتی مانند آهن باشد که باعث تغییر در واکنش به آهنربا شود.

8- تشخیص طلا با سوزاندن

در روش تشخیص طلا با سوزاندن، ابتدا طلا را در مقابل حرارت قرار می‌دهیم. اگر طلا واقعی باشد با تأثیر شعله آتش، رنگ طلای شما روشن‌تر می‌شود اما اگر فلز مورد نظر شروع به دود کردن یا تیره شدن کرد؛ احتمالاً با طلای بدلی روبرو هستید.

ارائه راهکارهای نوآورانه و قابل اجراء برای تشخیص طلا از بدل در خانه

در این مقاله و راهنما در مورد روش‌های تشخیص طلا از بدل در منزل صحبت کردیم. در نهایت برای انجام دقیق این کار ضروری است که از دستگاه‌ها و ابزارهای تخصصی و حرفه‌ای استفاده کنید؛ اما اگر می‌خواهید در منزل و در سریع‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید؛ تشخیص طلا با آبلیمو، آمونیاک، تشخیص طلا از بدل با آب، استفاده از آهنربا، چک‌کردن کد حک شده، استفاده از روش صدای طلا، استفاده از سرکه و… تعدادی از روش‌ها برای تشخیص طلا از بدل در منزل هستند.

اگر روش‌های دیگری برای تشخیص طلا از بدل در منزل می‌شناسید؛ خوشحال می‌شویم که در بخش کامنت، با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین، اگر سوال یا نظری دارید؛ خواهشمندیم آن را نیز برای ما بنویسید. منتظر مشارکت با شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *